Szukaj na blogu

Iława co warto zobaczyć - TOP10

Iława to piękne, zadbane i czyste miasto, które zasłynęło z najdłuższego jeziora i największej wyspy śródlądowej w Polsce. To miejsce, w którym idealnie wypoczywa się nad wodą i pełno jest atrakcji dla miłośników sportów wodnych. W mieście znajduje się też kilka zabytków wartych uwagi. Przygotowałam dla Was moje top 10 miejsc w Iławie, które musicie zobaczyć. Co warto zobaczyć w Iławie? 

IŁAWA CO WARTO ZOBACZYC - TOP101. Jezioro Jeziorak - najdłuższe jezioro w Polsce


Nie ma co ukrywać, że główną atrakcją w Iławie jest jezioro rynnowe Jeziorak, które jest najdłuższym jeziorem w Polsce oraz szóstym pod względem wielkości. Jest to jednak stosunkowo płytkie jezioro, bo średnia głębokość wynosi tylko 4 m (max. 13 m). Jeziorak stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Na jeziorze znajduje się aż 16 wysp, a jedna z nich - Wielka Żuława - jest największą wyspą śródlądową w Polsce (na której znajdują się ośrodki wypoczynkowe). Jeziorak jest rajem dla miłośników sportów wodnych - można uprawiać tu żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo (na jeziorze jest tor wioślarski) lub nurkowanie. Jeziorak to też idealne miejsce dla fanów wędkowania. Przy jeziorze znajduje się port Iława i przystanie jachtowe oraz hotel Port110 z rewelacyjną kuchnią i własną przystanią, o którym napiszę Wam niedługo więcej

IŁAWA CO WARTO ZOBACZYC - TOP10


 • Podczas mojego pobytu w Iławie zdecydowałam się na wypożyczenie rowerów wodnych (20 zł /h) i aktywny wypoczynek z podziwianiem natury ze środka jeziora.
 • Skorzystałam też z godzinnego rejsu statkiem Ilavia (zobacz), który płynie z Małego Jezioraka na Jeziorak wokół wyspy Wielka Żuława. Statek pływa co godzinę od 28 kwietnia do 2 października, a bilet normalny kosztuje 15 zł. 
2. Mały Jeziorak


To niewielkie jezioro z charakterystyczną fontanną, które łączy się z samym Jeziorakiem. To właśnie przy tym jeziorze startują rejsy Ilavią i stąd wypożyczyliśmy rowery wodne. Z jeziora rozpościera się widok na Stare Miasto. Przy jeziorze znajduje się promenada, czyli bulwar Jana Pawła II, którą przyjemnie jest się przespacerować lub przejechać na rowerze, bo jest tu też ścieżka rowerowa. 3. Port Iława


Port śródlądowy Iława został wybudowany w 2015, więc stosunkowo niedawno, dlatego jest to najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach. Działa tu Bosmanat, warsztat do drobnych napraw statków, Centrum Obsługi Pasażerów, jest poczekalnia, toalety, a w sezonie działa punkt gastronomiczny z widokiem na jezioro. W sezonie (od końca maja) również stąd odbywają się rejsy żeglugą. 
Przy falochronie zlokalizowano Aleję Żeglarską, na której umiejscowiono tablice upamiętniające wybitnych żeglarzy, miłośników żeglarstwa i osoby przyczyniające się do rozwoju sportów wodnych w Polsce i nad Jeziorakiem. 
W pobliżu portu jest też plaża miejska, ale widok hotelu w trakcie rozbiórki nie zachęcił nas do posiedzenia tu dłużej. Mam nadzieję, że powstanie tu coś pięknego. 
4. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego


To najstarsza budowla zachowana w mieście. Kościół został zbudowany na początku IV w. i wkomponowany w mury miejskie, jest w stylu gotyckim z renesansową wieżą i znajduje się na na najwyższym punkcie wzgórza. Niestety kościół był zamknięty, więc nie udało mi się zobaczyć podobno pięknego ołtarza.
Obok kościoła stoi XVII w. plebania, grota Matki Boskiej i najstarsze drzewo w Iławie, czyli dąb posadzony w 1871 po wygranej przez Prusy wojnie z Francją. 


 
5. Ratusz Miejski 


Ratusz miejski powstał w 1910-1912 roku i znajdziecie go przy głównej ulicy miasta na terenach starej fosy miejskiej. Jest to najbardziej reprezentatywny budynek miasta, który obecnie jest siedzibą burmistrza. Neobarokowy ratusz został zniszczony podczas II wojny światowej i potem obudowany. Jednym z ciekawszych elementów są reprezentacyjne schody po obu stronach budynku.
6. Kinoteatr


Tuż obok ratuszu znajduje się ciekawy zabytek wzniesiony w latach 20, który kiedyś pełnił funkcję hali miejskiej. Obecnie odbywają się tu spektakle teatralne i koncerty oraz jest kino. 
7. Dworzec w Iławie z zabytkową lokomotywą 


To pierwszy z zabytków jaki ujrzałam zaraz po wyjściu z pociągu (do Iławy dojedziecie m.in. pendolino). Budynek dworca zbudowano w 1905 roku w stylu neogotyckim. Po wejściu do środka poczułam się jakbym była w ubiegłym wieku. Malunki roślinne, herby miast, witraże i ciekawe lampy. Poczekalnia też robi wrażenie jakby się cofnęło w czasie, co ciekawe wiele elementów jak np. stolarka okienna, posadzka i witraże zachowało się do dziś. 
Miłośników kolei ucieszy stojąca przed dworcem zabytkowa lokomotywa (parowóz). Mój dziadek był maszynistą, więc mam sentyment do kolei. Obok dworca jest też wieża ciśnień. 

8. Stare kamienice, rzeźby, budynek Gimnazjum nr 1.


W jeden punkt wrzuciłam stare kamienice i wille m.in. przy ul. Kościuszki i Niepodległości. Na skrzyżowaniu tych ulic znajduje się Gimnazjum nr 1 wpisane do rejestru zabytków, które kiedyś pełniło rolę szpitala wojskowego. Przy ul. Niepodległości i Parku Miejskim znajdują się też XVIII w. rzeźby rzymskich bogów, które przewieziono ze spalonego pałacu w Kamieńcu.


9. Amfiteatr im. Luisa Armstronga


Amfiteatr powstał w latach 90, a niecałe 10 lat temu wybudowano nowy gmach. W podziemiach znajdują się magazyny, garderoby, toalety itp. Myślę, że fajnie tu pobyć latem, wieczorem, na jakimś koncercie z widokiem na jezioro.  


10. Rynek na Starym Mieście


Stare Miasto znajduje się w centralnej części Iławy, ale wbrew nazwie nie znajdziecie tu zabytków, ponieważ w 1945 roku przedwojenna zabudowa została zniszczona. To co widzimy obecnie zostało wybudowane od 1968 roku. Rynek jest zupełnie niereprezentatywny, ale warto tu wpaść na sekundę, aby docenić rynki w innych miastach, które miały szansę przetrwać wojnę. Znajduje się też tu rewelacyjna restauracja japońska Yotto , o której napiszę Wam w kolejnym wpisie.
Byliście kiedyś w Iławie? A może planujecie teraz się tam wybrać? :)

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z Iławy na moim Instagramie - zobacz. Niedługo też pojawią się kolejne wpisy z Iławy, gdzie mieszkać i gdzie jeść w Iławie :). 13 komentarzy:

 1. Po zdjęciach wnioskuje, że jest ta pora roku to najlepszy czas by odwiedzić Iławę. Boję się tłoku latem. Potwierdzisz ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawidzie nigdy nie byłam latem, ale teraz było bardzo przyjemnie na Majówkę, nie było tłumów, choć nocleg było ciężko zdążyć :)

   Usuń
 2. Iława - piękne miejsce, już kilka razy z mężem tam byłam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Urodziłam się tu w Iławie :).Uwielbiam to miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne miasto,,zadbane,takie po prostu "zachodnie"cudeńko.Będę tu zawsze wracać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My już też planujemy kolejny pobyt w Iławie :)

   Usuń
 5. Mieszkam tu i nie zamieniłabym Iławy na inne miasto, jest piękna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, Iława jest ładnym miastem, tylko nierozumiem dlaczego tak wielu miejscachniemożna wejść z psem. Chlubnym wyjątkami to Stary Tartak i JamaSocza. Port11o, Kacper, Tiffi, itd. nie akceptują Psów. Jest to dziwne bo kilka lat temu nie było z pieska i problemów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie to kwestia czasu, aby moda na psiaki doszła do Iławy :)

   Usuń
  2. Podobno w Villi Port pieski są akceptowane.

   Usuń

Dziękuję, że jesteś :) Jeśli zostawiasz komentarz, jako anonim zostaw swoje imię :) Jeśli wypróbowałeś przepis wyślij zdjęcie na klaudia.sroczynska@gmail.com lub wstaw na fanpage :)