Szukaj na blogu

Najlepsza winiarnia na Zakynthos (Callinico)

Ponad pół roku temu obiecywałam we wpisie "co jeszcze zobaczyć na Zakynthos", że pokażę Wam trochę bardziej jedną z winiarni na Zakynthos. I wreszcie nastał ten dzień :).  Będąc pierwszy raz w Grecji (zobacz tu) pragnęłam zobaczyć gaje oliwne i wytwórnię oliwy! Udało mi się to wtedy zrealizować w kreteńskiej farmie oliwek niedaleko Agios Nikolaos. Rok później byłam też w wytwórni oliwy na Zakynthos i wtedy zapragnęłam zwiedzić także winnicę z prawdziwego zdarzenia. Jestem osobą, która uwielbia dążyć do spełniania swoich marzeń (moja lista marzeń tu), dlatego dzisiaj mogę Wam pokazać rodzinną winnicę Callinico z Zakynthos. 

Rodzinna winnica Callinico znajduje się w północno-środkowej części wyspy Zakynthos w miejscowości Kallipado (Alykes). Winnica ta istnieje od 1918 roku i skupuje winogrona z całej wyspy (jako nieliczni). Jako jedyni na wyspie eksportują swoje wina do Chin, Węgier czy USA. Podobno to najlepsza winnica na wyspie. Zwiedzanie winnicy jest tu połączone z degustacją. Na miejscu zobaczycie od A do Z w jaki sposób produkuje się wino. Zobaczycie zwisające winogrona, leżakujące beczki, etykietowanie butelek aż w końcu traficie do sklepiku, gdzie w atrakcyjnych cenach kupicie wina w pakietach. 
Leżakujące beczki pokryte kurzem oraz butelki wina z dawnych lat zrobiły na mnie ogromne wrażenie. W zasadzie mówi się, że ulokowane jest tu muzeum. W winiarni Callinico produkuje się tylko 4 rodzaje wina wytrawne, dużo więcej półwytrawnego, półsłodkiego (białe, czerwone i różowe) i 2 rodzaje wina słodkiego. Muszę przyznać, że jak lubię wina słodkie tak te z Zakynthos są turbo słodkie :). W sumie winnica posiada ok. 16 etykiet. 


Do degustacji na gości czeka około 12 win - można brać dolewki :). Niektóre panie z obsługi mówią odrobinę po polsku :). Dla dzieci przygotowano wodę :). Po spróbowaniu można zakupić wybrane wina - bardzo opłaca się kupić trójpak wina za około 6-8 euro. Chcielibyście odwiedzić taką winiarnię? 


Zobacz też: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś :) Jeśli zostawiasz komentarz, jako anonim zostaw swoje imię :) Jeśli wypróbowałeś przepis wyślij zdjęcie na klaudia.sroczynska@gmail.com lub wstaw na fanpage :)